وبلاگ قلم عشق

افسرجوان جنگ نرم

وبلاگ قلم عشق

افسرجوان جنگ نرم

وبلاگ قلم عشق

یک افسر جوان جنگ نرم

لوگوی ما


 

 

تبليغات

افسران - همسر،مایه آرامش

تفسیر آیه 21 سوره روم
این آیه به نخستین سنگ زیر بنای جامعه بشری یعنی واحد و رابطه روحی حاکم بر آن اشاره دارد.در این آیه هدف زندگی زناشویی بقای نسل شمرده نشده،بلکه به دست آوردن گفته شده است.آرامشی که از زندگی زناشویی به دست می آید،به خاطر آن است که این دو جنس، مکمل هم و مایه شکوفایی و نجات و پرورش یکدیگر هستندبه گونه ای که هر یک از آن دو بدون دیگری ناقص است و از طریق همسری،تکامل خویش را باز می یابد.

این آرامش منحصر به جنبه جسمانی نیست،بلکه جنبه آن و قوی تر است.
ناآرامی های روانی و نبود تعادل روحی و بیماری های گوناگونی که بر اثر ترک برای انسان حاصل می شود،شاهد گویای این معنی است.
به معنای محبت است و به معنای نرمشی که در قلب انسان پیدا می شود.و او را برای نیکی کردن به کسی که سزاوار ترحم است،متمایل می کند.در این آیه مودت مربوط به امور متقابل است،مانند محبتی که در میان زن و شوهر وجود دارد و هر یک را وادار به خدمت به دیگری می کند.ولی رحمت، یکجانبه و است.
در واقع در باید دوگونه رابطه معنوی برقرار باشد:
نخست، رابطه ای که به شکل متقابل جلوه گر می شود و دیگر خدمات بلا عوض است،چرا که در همه جوامع انسانی مانند افراد خردسال و ضعیف و از کارافتاده ای وجود دارند که اگر بخواهند در انتظار خدمات متقابل بنشینند،همیشه محروم خواهند بود.چه لطیف است این تعبیر قرآنی که جوامع انسانی بدون به کار بستن آن هرگز روی آرامش و آسایش را نخواهند دید.

ترجمه و شرح مرحوم آیت الله مشکینی (ره)


  • گمنام61

نظرات  (۱)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی